W związku ze zbliżającym się zakończeniem kolejnego roku podatkowego przed przedsiębiorcami pojawia się nie lada wyzwanie bowiem są oni zobowiązani do sporządzenia spisu z natury, zwanego remanentem, który powinien zostać ujęty jako ostatni wpis w ewidencji.
Remanent – przepisy prawa
Obowiązek sporządzenia remanentu wynika bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (§24 i nast.).
Remanent – kto sporządza i na kiedy
Remanent przygotowywany jest według stanu na:
dzień 1 stycznia,
Zaznaczyć warto, że obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego nie dotyczy podatników, którzy sporządzili spis z natury na koniec poprzedniego roku podatkowego. W tym przypadku zamiast spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego do księgi wpisuje się spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego.
Dodatkowo warto wspomnieć, że spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Remanent – co i jak spisujemy
Spis z natury jest spisem zawierającym co najmniej następujące dane:
księgarń i antykwariatów księgarskich - spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne;
działalności kantorowej - spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe;
działów specjalnych produkcji rolnej - spisem z natury należy objąć niezużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.
Spis z natury jest wpisywany do księgi według poszczególnych rodzajów jego składników lub w jednej pozycji (sumie), jeżeli na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne, szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników – tak sporządzone zestawienie przechowuje się łącznie z księgą.
Warto wspomnieć, że spis z natury obejmuje również towary stanowiące własność przedsiębiorcy, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem, a także towary obce znajdujące się w zakładzie przedsiębiorcy. Towary obce nie podlegają wycenie gdyż wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem, czyją stanowią własność.
Remanent – zasady wyceny
Przedsiębiorca ma obowiązek dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury według następujących zasad:
Przedsiębiorca powinien pamiętać, że w razie przyjęcia wyceny towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia (np. z powodu uszkodzenia), należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia.
Kolejną ważną zasadą, o której należy pamiętać jest, że wartość spisu z natury, wycenionego zgodnie z powyższymi punktami, pomniejsza się o kwotę, o którą podatnik zmniejszył koszty uzyskania przychodów lub zwiększył przychody na podstawie art. 22p ustawy o podatku dochodowym, jeżeli zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów związane było z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków dotyczących towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów (półfabrykatów), produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, objętych tym spisem. Pomniejszenia dokonuje się o tę część kwoty zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenia przychodów, która przypada na towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), produkcję w toku, wyroby gotowe, braki i odpady, objęte tym spisem.